rok szkolny 2003-2004

16 października, jak co roku obchodzimy Święto Szkoły.
Rozpoczęliśmy tym świętem rok 25-lecia Pontyfikatu naszego Patrona.
Chcemy przede wszystkim pamiętać o nauce i słowach Jana Pawła II, a szczególnie o słowach, które są mottem naszej szkoły:
"Uczcie dzieci i młodzież tolerancji, zrozumienia i szacunku dla każdego człowieka".
Przygotowując się do naszego święta wszyscy uczniowie zastanawiali się jak rozumieją słowa Ojca Świetego, które są mottem naszej szkoły.
Efektem tych rozważań były listy do nieznanych przyjaciół. Listy te wysłaliśmy w oryginalny sposób - przywiązane do baloników.

Przed naszą szkołą od tego roku będzie rosło "drzewo Jana Pawła II".
Niech i ono przypomina nam wszystkim - nauczycielom, pracownikom, uczniom (tym obecnym, byłym i przyszłym) o wielkości, sile i mądrości słów Ojca Świetego - Jana Pawła II - Patrona naszej szkoły!

Na odpowiedź naszej "balonowej poczty nie czekaliśmy długo - ale zaskoczyła nas odległość, z której otrzymaliśmy pierwsze wieści!
Pierwszy dotarł do nas list z Austrii - od Polaka - tłumacza naszych listów.

Jeszcze większym zaskoczeniem była reakcja miejscowych ludzi na nasze przesłanie!
Pisze On m.in. - " (...) Twoje listy dotarły do Austrii 16.X. o 18.30. Znalazł je pewien myśliwy
(...)Przekazał on listy miejscowemu proboszczowi, który był pod dużym wrażeniem i bardzo spodobała mu
się Wasza akcja(...)"

Wiedeński dziennik "Kronen Zeitung" z 19 listopada 2003
zamieszcza zdjęcie myśliwego z Drassmat z "naszymi" balonowymi przesyłkami.

Potem otrzymujemy list od księdza proboszcza z Austrii:
"Karl Langecker - Drassmarkt, 24.10.2003
(...)Piątek 17.X. 2003r. w Drassmarkt miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Słońce chowało się za horyzont, by na drugi dzień posłać ciepłe promyki.
gdy z nieba "spłynęły" biało- żółte balony na Erde. Jeden myśliwy znalazł je. Na początku nie wiedział czy to nie podstęp, albo jakaś boma.
Otworzył i zobaczył listy. Przeczytał nazwisko - Mateusz Magosz kl.IIIb. Jaka radość.(...)

Potem napływają wieści z różnych stron świata i Polski:
"Fodsreda, 3.11.2003r.

List (...) 17.10.03, o 8.00 rano dotarł do Słowenii, do Stajerskiej.
(...)znalazł go mój tata w winnicy.(...)Lucija Smalcic - 13 lat

Trnawa Slovensko
(...)Twój list znalazł mój tata, gdy z wujkiem szli na ryby. Był w krzakach (...)

Wieści z Krościenka
"Wczoraj skończyłam 11 lat i spotkała mnie miła niespodzianka. Z nieba spadł mi niezwykły prezent, który okazał się Twoim listem, i który
wylądował na chodniku obok biblioteki (...). Cieszę się, że w Waszej szkole tak się wszyscy szanujecie i lubicie. (...)Zosia

I ze Szczawnicy
Twój list znalazłam w piątek, kiedy wracałam ze szkoły. Leżał sobie na trawniku. (...)  W naszej szkole robimy
wiele akcji, które maja na celu dzielenie się swoim sercem z innymi. (...) Basia

Jest i kartka z pobliskich Lędzin dla klasy Ib.

W ramach obchodów Jubileuszowego Roku Pontyfikatu Ojca Świetego - naszego Patrona
- 28 stycznia odbył się w naszej szkole Miejski Konkurs Recytatorski.

a 19 marca Miejski Konkurs Wiedzy o Ojcu Świętym.

6 grudnia - wszyscy czekają na Świętego Mikołaja.
I do naszej szkoły zawitał - ze słodyczami, z życzeniami.
A klasy V przygotowały inscenizację o Mikołajowym zwyczaju na Śląsku i po śląsku!

Wspólne przeżywanie Jasełek, wspólne kolędowanie i życzenia, uświadamiają nam, że szkoła to też nasza Rodzina!

Wiosnę witamy tradycyjną "szopą" - wesołymi zabawami i konkursami między klasami.

15 maja, tradycyjnie, wspólnie z nieszkańcami okolicy
bawiliśmy się na szkolnym festynie.
A atrakcji, jak co roku było sporo
a największe emocje budziła loteria fantowa i losowanie głównej nagrody:

Klasy IIIa i IIIb, trdycyjnie wyjechały na "zieloną szkołę".  Pod opieką wychowawczyń - pani Anety Urbańczyk, pani Jolanty Piechoty i pani Magdaleny Jałowieckiej wypoczywały w ośrodku "Piramida" w Mrzeżynie.  Pogoda, humory i świetny program dopisały. Nie było czasu na tęsknotę i nudę.

25 czerwca - koniec roku szkolnego - żegnamy klasę VI z nadzieją, że zabiorą w dalasze życie dobre ideały, które nasza szkoła pragnie przekazać swoim uczniom. Powodzenia!! I nie zapominajcie o Szkole Podstawowej nr17 im. Jana Pawła II na Krasowach!